Warto zobaczyć
WIELGOMŁYNY
Wielgomłyny w XV wieku były własnością rodziny Koniecpolskich herbu Pobóg. Klasztor ufundowali w latach 1465-1466 Jakub Koniecpolski kanonik gnieźnieński i proboszcz parafii św. Floriana w Krakowie oraz jego matka Dorota z Sienna. W XVII wieku klasztor rozbudowano. Obecnie jest to budynek piętrowy w stylu barokowym. W 1819 r. klasztor skasowano, w 1823 r. przywrócono paulinom ich własność, by w 1864 r. ponownie całkowicie go zlikwidować. Paulini przejęli zaniedbany klasztor i kościół w 1987 r. i przystąpili do gruntownych prac konserwatorsko-remontowych.
Obecny kościół w Wielgomłynach zbudowano w miejscu starego drewnianego. Pierwotna budowla miała formę gotycką, później została częściowo przebudowana w stylu barokowym. Do dziś w kościele i klasztorze zachowało się wiele cennych zabytków i fragmentów architektonicznych, takich jak: kamienne nadproże (z połowy XV w.) nad wejściem do refektarza, ozdobione herbem Koniecpolskich "Pobóg", a także kamienna chrzcielnica z 2 połowy XV w. ozdobiona licznymi ornamentami i herbami. Jednym z nielicznych zachowanych dzieł sztuki jest Pieta, drewniana rzeźba pochodząca z początków XV w.
W przyklasztornym ogrodzie rośnie około 600-letni dąb szypułkowy stanowiący pomnik przyrody pod nazwą „Dąb wolności”.
NIEDOŚPIELIN
W miejscowości Niedośpielin można obejrzeć zabytkowy modrzewiowy kościół z XVIII wieku pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Kazimierza. Zbudował go w latach 1773-1776 Kazimierz Czaplicki, miejscowy dziedzic. Parafia jest jednak starsza, istniała od 1401r., a dwie poprzednie świątynie uległy zniszczeniu. We wnętrzu znajdują się trzy XVIII-wieczne ołtarze, w jednym z nich mieści się obraz św. Katarzyny. Z XVI wieku pochodzi kamienna kropielnica. W XVIII wieku obok kościoła zbudowano drewnianą dzwonnicę przykrytą namiotowym dachem. Przy drodze do Wielgomłyn rośnie okazała lipa o obwodzie 460 cm będąca pomnikiem przyrody.
ODROWĄŻ
Pochodzący z 1851 r. dwór w Odrowężu otoczony zabytkowym parkiem był siedzibą rodziny Antoniny Malewskiej, utalentowanej malarki z pierwszej połowy XX wieku i w okresie międzywojennym. W parku zachował się okazały ok. 700-letni Cis o wysokości 13m i obwodzie pnia 190cm. Na skraju parku znajduje się stara kapliczka przykryta gontem z drewnianą figurą św. Jana Nepomucena.
SOKOLA GÓRA
XIX-wieczny dwór otoczony parkiem w miejscowości Sokola Góra. To jednokondygnacyjny murowany budynek z gankiem wspartym na 4 kolumnach. We wschodniej części parku znajduje się smukła kolumna z popiersiem M. Boskiej przywiezionym w 1913 r. z Wenecji.
Za dworem wśród grabów stoi obelisk z popiersiem Tadeusza Kościuszki. Właścicielem majątku był Czesław Waliński.
ZAGÓRZE
Góra Chełmo (323m n.p.m.) – kamieniołomy piaskowca; na szczycie pozostałości grodziska z IX w. otoczonego siedmioma pierścieniami wałów obronnych.