dzisiaj jest: 27 maja 2018. imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
wersja polska 
Aktualności
1% dla organizacji z łódzkiegoUrząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, w partnerstwie z Wojewodą Łódzkim, Prezydent Miasta Łodzi oraz Izbą Skarbową w Łodzi, przygotował kampanię informacyjną "1% dla organizacji z łódzkiego" skierowaną do mieszkańców województwa, Jej celem jest popularyzacja mechanizmu oraz zachęcenie podatników do wspierania aktywnych organizacji z naszego regionu.

Wielu z nas nie lubi płacić podatków. Ten obowiązek może nam umilić świadomość, że setna część naszego podatku trafia – bez żadnego uszczerbku na naszym budżecie – do organizacji, którą chcemy wspomóc. Czy tak się stanie zależy tylko od nas. Zachęcamy do korzystania z mechanizmu 1% - to prosty i bezpłatny sposób na to, aby wesprzeć lokalne organizacje.

W województwie łódzkim w tym roku do skorzystania ze wsparcia w ramach mechanizmu 1% uprawnionych jest 397 organizacji działających w różnych obszarach (sport, turystyka, kultura, pomoc chorym i niepełnosprawnym, rozwijanie talentów, ochrona zabytków i wiele innych). Wszystkie te organizacje zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a żeby uzyskać taką akceptację, musiały udowodnić swoją społecznie użyteczną działalność i złożyć sprawozdanie finansowe i merytoryczne, które może przeczytać każdy zainteresowany na stronie ministerstwa. Możemy sprawdzić co robi organizacja, zanim obdarujemy ją swoim 1%.

Zachęcamy, aby wybierać organizacje pożytku publicznego z województwa łódzkiego. Będziemy mogli korzystać z ciekawszej oferty tych organizacji, które znajdują się blisko nas. Łatwiej też zobaczymy jak organizacja wykorzystuje środki jakie otrzymała (w porównaniu z organizacją, która działa na drugim krańcu Polski).

Wykaz „naszych” organizacji oraz instrukcja jak to zrobić znajduje się stronie www.1procent.lodzkie.pl, na profilu facebook https://www.facebook.com/1procent.dla.Lodzkiego. Wykaz jest podzielony na powiaty, aby łatwiej było szukać organizacji działających blisko podatnika.

Chociaż kwoty jakie podatnicy przekazują na rzecz organizacji są często drobne, łącznie w ramach mechanizmu 1% zbierane są duże sumy. W zeszłym roku w województwie łódzkim było to 27,6 mln zł. Gdyby zdecydowali się na to wszyscy podatnicy z województwa, którzy mieli prawo to zrobić, zebrano by w ten sposób kwotę 33 mln zł!
« powrót