dzisiaj jest: 21 kwietnia 2018. imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
wersja polska 
Aktualności
Gminne Obchody Dnia Strażaka

Gdy trzeba - czuwamy po nocach:
Czy łuna na niebie nie wschodzi.
W ulewach i rwących potokach -
Walczymy z żywiołem powodzi.
Bo wszędzie gdzie życie i mienie człowieka
Gotowy potargać na strzępy los zły -
Śpieszymy z pomocą - bo nie ma co zwlekać -
Rycerze Floriana - to my!
Strażacy - druhowie
I z miasta i wsi
Czuwają, by człowiek
Bezpiecznie mógł żyć.
Opatrzność nam sprzyja, więc raźniej -
Nieść pomoc, na którą ktoś czeka
Strażacy potrafią odważnie
Przygarnąć do serca człowieka.
Umiemy żyć jasno, z honorem i dumnie,
Ożywiać marzenia i spełniać swe sny.
Więc trzeba świat kochać i strzec go rozumnie -
Rycerze Floriana - to my!
Strażacy - druhowie
I z miasta i wsi
Czuwają, by człowiek
Bezpiecznie mógł żyć.

Hymn OSP pn. „Rycerze Floriana”

W czwartek, 4 maja 2017 roku, w Wielgomłynach podobnie, jak w latach poprzednich odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka – Dzień Św. Floriana.

    Strażacy zrzeszeni w Ochotniczej Straży Pożarnej w naszej gminie stawili się licznie na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu, gdzie odbyła się zbiórka, a następnie wymarsz 12 drużyn strażackich do wielgomłyńskiego klasztoru na mszę świętą. Kolumnę prowadzili strażacy niosący sztandary OSP Wielgomłyny, OSP Myśliwczów oraz OSP Zagórze oraz sztandar Zarządu Gminnego Związku OSP Wielgomłyny.

    Mszę koncelebrował proboszcz wielgomłyńskiej parafii ojciec Leszek Wójcik. Rozpoczynając ją zwrócił się do wszystkich strażaków, zarówno tych zgromadzonych w świątyni jak i pozostałych dziękując za trud i poświęcenie, jakie wkładają w tak trudną i odpowiedzialną społecznie pracę strażaka niejednokrotnie narażając swoje życie i zdrowie na rzecz ratowania ludzi i dobytku.

    Po mszy świętej strażacy w szyku przemaszerowali przed budynek Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu gdzie odbył się krótki apel i przywitanie przez Honorowego Członka Oddziału Gminnego Związku OSP w Wielgomłynach druha Bogdana Witaszczyka. Następnie strażacy i zaproszeni goście udali się do sali widowiskowej GOKiS na okolicznościowe spotkanie, w czasie którego Wójt Gminy Wielgomłyny Bogdan Witaszczyk poprosił uczestników uroczystości o uczczenie minutą ciszy tych z pośród braci druhów, którzy w minionym roku odeszli na wieczną wartę oraz podkreślił znaczenie działań strażaków ochotników dla bezpieczeństwa mieszkańców gminy, a także nakreślił zakres zadań jakie gmina czynić będzie by wspomagać pracę Ochotniczej Straży Pożarnej. Oczytał także życzenia Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka skierowane do strażaków z terenu naszej gminy:

     „ Szanowne Druhny, Szanowni Druhowie, Rycerze Świętego Floriana

    W dniu strażaka w imieniu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej składam serdeczne podziękowania i życzenia wszystkim Strażakom – Rycerzom Świętego Floriana. Druhny i Druhowie, wypełniając szlachetne strażackie przesłanie ”Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”, ofiarujecie siebie człowiekowi w potrzebie, pamiętając, że „nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Tak jak kiedyś rycerze chronili swoich sąsiadów i rodziny, tak obecnie Strażacy gotowi są do ofiarnej służby, nieustannie czuwając, by człowiek bezpiecznie mógł żyć.

    …Każdy dzień stawia przed nami Druhny i Druhowie coraz bardziej odpowiedzialne zadania i motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań. Ochotnicza Straż Pożarna to umiejętność dawania poczucia bezpieczeństwa, twórczego współdziałania, to pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie oraz duma lokalnej społeczności. Przekazujmy więc tę pasję, pokazujmy społeczeństwu, na czym polega praca w OSP. Starajmy się zarażać naszą aktywnością i zaangażowaniem młodych ludzi, poszerzajmy nasze szeregi, uczmy, jak pomagać i służyć ludziom oraz Ojczyźnie. Promujmy naszą historię i zasługi, by następne pokolenia Polaków służyły w OSP z równie wielkim oddaniem i patriotyzmem. Szanowne Druhny, Szanowni Druhowie, Rycerze Świętego Floriana z okazji naszego wspólnego święta życzę Wam wszelkiego dobra, powodów do radości i poczucia spełnienia, sukcesów we wszystkich obszarach Waszej działalności i życiu prywatnym. Życzę Wam satysfakcji z wypełnianych zadań i welu nowych inicjatyw podejmowanych dla dobra mieszkańców naszych miejscowości. Życzę zdrowia i szczęścia Waszym Rodzinom i wszystkim Przyjaciołom naszej strażackiej wspólnoty.


Z wyrazami szacunku
Prezes Zarządu Głównego
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych
Rzeczypospolitej Polskiej

Waldemar Pawlak”

    Dzień Świętego Floriana był okazją do wręczenia odznaczeń dla wyróżniających się strażaków z terenu Gminy Wielgomłyny nadanych przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. łódzkiego. Odznaczenia wręczał Skarbnik Oddziału Powiatowego ZOSP RP Druh Ryszard Zyzik.

    Po uroczystym wręczeniu odznaczeń głos zabrał Skarbnik Oddziału Powiatowego ZOSP RP Druh Ryszard Zyzik, Prezes OSP Wielgomłyny Sławomir Rembielak oraz Komendant Oddziału Gminnego ZOSP RP Krzysztof Skraboń.

    Strażacy podczas spotkania rozmawiali z wójtem gminy oraz z komendantem na temat aktualnych spraw dotyczących pracy strażaków ochotników.

ZŁOTY MEDAL „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” otrzymali druhowie:
 1. Adam Korpas,
 2. Wojciech Idziak,
 3. Zofia Gaik.
SREBRNY MEDAL „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” otrzymali druhowie:
 1. Sławomir Rembielak,
 2. Krystian Jakubowski,
 3. Leszek Młynarczyk,
 4. Marian Radzik,
 5. Henryk Nowak,
 6. Krzysztof Konieczny,
 7. Czesław Kowalski.
BRĄZOWY MEDAL „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” otrzymali druhowie:
 1. Jacek Młyńczyk,
 2. Tadeusz Piotrowski,
 3. Tomasz Mofina,
 4. Mirosław Bębniarz,
 5. Sławomir Grzegorczyk,
 6. Arkadiusz Sobański,
 7. Ryszard Urbański,
 8. Stanisław Peroński,
 9. Stanisław Święcik,
 10. Krzysztof Bukała,
 11. Grzegorz Bukwald,
 12. Tomasz Duda,
 13. Paweł Dusiński.« powrót