dzisiaj jest: 24 września 2018. imieniny: Dora, Gerard, Teodor
wersja polska 
Aktualności
78 lat od wybuchu II wojny światowej

    W tym roku obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w piątek nad ranem w Wieluniu. O godz. 4.40 w mieście zabrzmiały syreny alarmowe bowiem o tej godzinie 1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby - pacjenci i personel szpitala. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej. Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września spadły niemieckie bomby. Od godz. 4.40. do 14. na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe, zginęło od 1200 do ponad 2 tys. osób. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. Zdaniem historyków, miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną.
    Poranne uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się, zgodnie z tradycją, tuż przed 4.45; o tej godzinie bowiem 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie. W uroczystościach oprócz premier Beaty Szydło udział wzięli m.in.: szef MSZ Witold Waszczykowski, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, który odczytał list prezydenta.
     Wojna we wrześniu 1939 roku nie ominęła też ziemi wielgomłyńskiej. Również tu toczyły się walki i ginęli ludzie. Na cmentarzu w Wielgomłynach znajdują się dwa groby żołnierzy, którzy zginęli bohaterską śmiercią w dniu 3 września 1939 roku. Są to: plutonowy Jan Węgrzyński i starszy sierżant Wiktor Adamczyk który został rozstrzelany przez Niemców wraz z dwoma mieszkańcami gminy – Ignacym Kowalczykiem z Wielgomłyn (lat 71) i Józefem Wójcickim z Trzebiec (lat 25).

     W rocznicę tych wydarzeń władze samorządowe gminy na czele z wójtem Bogdanem Witaszczykiem złożyły hołd poległym bohaterom zapalając znicze pod pomnikiem Bitwy pod Krzętowem, w centrum Wielgomłyn przy pomniku odzyskania niepodległości i przy pomniku na cmentarzu w Wielgomłynach upamiętniającym poległych mieszkańców Gminy Wielgomłyny podczas II wojny światowej. Młodzież szkolna wraz z nauczycielami – opiekunami czwartego września w pierwszy dzień nauki upamiętni 78 rocznicę agresji na Polskę zapalając znicze na grobach żołnierzy września oraz przy pomniku bitwy pod Wolą Życińską i w miejscu śmierci żołnierza Konspiracyjnego Wojska Polskiego – Stanisława Bakalarza w Wólce Bankowej.
« powrót