dzisiaj jest: 10 grudnia 2018. imieniny: Julia, Judyta, Daniel
wersja polska 
Aktualności
Uroczystość upamiętnienia górnika Andrzeja Pełki z Niedośpielina

10 grudnia 2017r. odbyła się uroczystość
upamiętniająca zamordowanego 16 grudnia 1981 roku górnika Kopalni „Wujek”
Andrzeja Pełki mieszkańca Niedośpielina.

Jak co roku uroczystości te zorganizował samorząd Gminy Wielgomłyny,
wspólnie z Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność” z Radomska.

Andrzej Pełka miał zaledwie 19 lat, gdy dosięgły go strzały z broni maszynowej, użytej przez oddział ZOMO, pacyfikujący Kopalnię „Wujek”, która strajkowała od 13 grudnia 1981 roku w proteście przeciwko aresztowaniu w pierwszym dniu stanu wojennego przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Kopalni „Wujek” oraz niezałatwionych spraw pracowniczych i wprowadzonemu stanowi wojennemu. Był pierwszą i najmłodszą ofiarą wśród zamordowanych wtedy 9 górników tej kopalni.

    Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, którą koncelebrował ksiądz Henryk Bolczyk (kapelan górników z „Wujka” w czasie pacyfikacji kopalni) oraz wikariusz parafii pw.– Św. Antoniego z Padwy w Kiełczygłów - ksiądz Łukasz Mozler. W wygłoszonej homilii ks. Łukasz Mozler oddał hołd autorom przebudzenia i solidarnościowego zrywu. Jak zaznaczył, na Śląsku nie było zgody na deptanie podstawowych praw człowieka, w tym prawa do wolności, pracy i chleba. Wskazując na następstwa tej postawy - 9 zabitych, ponad 20 ciężko rannych, wielu aresztowanych i zwolnionych z pracy. Odwołując się do tych wydarzeń przestrzegał przed zrywaniem więzi z Bogiem, co, jak mówił, ostatecznie kończy się dla ludzkości tragicznie. Podkreślił, że przejawy tego mają obecnie miejsce, np. w przyjmowanych w referendach i głosowaniach decyzjach o tym, kto ma prawo do życia, w wyrzucaniu Boga z przestrzeni publicznej, w prześladowaniach ze względu na rasę i wyznanie. Wspominał też zamordowanego Andrzeja Pełkę i jego kolegów, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny.
 
     Po mszy świętej wszyscy udali się pod pomnik upamiętniający Andrzeja Pełkę i pozostałych ośmiu górników, który 6 temu został wybudowany na placu kościelnym. Wśród delegacji zapalających znicze i składających wiązanki znaleźli się: Wójt Gminy Wielgomłyny Bogdan Witaszczyk, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Barbara Szymczyk, Sekretarz Gminy Wielgomłyny oraz Radna Powiatu Radomszczańskiego Bożena Nowak, Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc, Poseł na Sejm RP Anna Milczanowska, Starosta Powiatu Radomszczańskiego Andrzej Plutecki, przedstawiciele Posła na Sejm RP Krzysztofa Maciejewskiego, górnicy z Kopalni „Wujek”, Przewodnicząca Rady Podregionu NSZZ „Solidarność” w Radomsku Anna Kaurzel wraz z przedstawicieleami NSZZ „Solidarność” Podregion Radomsko oraz NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Łódzka, przedstawiciele Regionalnego Związku Pszczelarzy, delegacje szkół z terenu gminy oraz rodzina Andrzeja Pełki.
     Zwieńczeniem niedzielnych uroczystości było upamiętnienie zabitego górnika przy jego grobie na niedośpielińskim cmentarzu. Tu również złożono kwiaty i zapalono znicze oraz odmówiono modlitwę za duszę Andrzeja Pełki i jego rodziców. Poczty sztandarowe NSZZ „Solidarności” i Kopalni „Wujek” oddały hołd zamordowanemu górnikowi pochylając sztandary nad jego grobem.
     W dalszej części uroczystości zorganizowanej w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wielgomłynach można było porozmawiać z rodziną zamordowanego górnika oraz jego byłymi kolegami z Kopalni „Wujek” i przybyłymi gośćmi oraz wysłuchać niezwykłej części artystycznej pt. „Szybuj Orle” w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum w Wielgomłynach.

« powrót