dzisiaj jest: 12 grudnia 2018. imieniny: Joanna, Aleksander, Dagmara
wersja polska 
Aktualności
Podziękujmy naszym Bohaterom w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
W środę 1 sierpnia przypada 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Po raz kolejny w Warszawie i wielu miastach w całej Polsce w tym również w Wielgomłynach o godz. 17 odezwą się syreny alarmowe. W wielu miejscach zabiją dzwony kościołów i zatrzyma się ruch uliczny, pod tablicami zapłoną znicze i złożone zostaną kwiaty.

W stolicy jak zwykle zaplanowano bogaty program obchodów, w którym nie zabraknie akcentów religijnych, aby nie tylko kwiatami, ale i modlitwą uczcić pamięć poległych i żołnierzy powstańczego zrywu sprzed 74 lat.

Powstanie warszawskie to zbrojne wystąpienie Armii Krajowej przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim w trakcie II wojny światowej. Początek akcji, która rozpoczęła się 1 sierpnia 1944 roku nazywane jest godziną „W”. Działania AK miały miejsce w ramach akcji „Burza”. Oznaczało to ujawnienie oficjalnej działalności najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
 
Było to militarne wystąpienie przeciwko Niemcom, polityczne przeciwko ZSRR. Wszystko po to, żeby zatrzymać pochód Armii Czerwonej i ostatecznej sowietyzacji Polski poprzez poprawę międzynarodowej sytuacji legalnego rządu RP.
 
W trakcie dwumiesięcznych walk zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Po stronie wojska polskiego straty były dotkliwe – 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów i ostrzału artyleryjskiego stolica w duże mierze została zrównana z ziemią.
 
Powstanie warszawskie trwało do 3 października 1944 roku. Uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, ale ze względu na olbrzymie straty ludzkie i materialne, decyzja o rozpoczęciu zrywu nadal pozostaje przedmiotem gorących polemik.

W 74 rocznicę tych wydarzeń władze samorządowe Gminy Wielgomłyny, na czele z Wójtem Gminy Bogdanem Witaszczykiem, Sekretarz Gminy Bożeną Nowak, Bogumiłą Smolarczyk – Kierownikiem GOPS, Jadwigą Zdybowicz – Kierownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Sławomirem Jędrzejczykiem – Kierownikiem Zakładu Komunalnego, złożyli hołd poległym bohaterom zapalając znicze pod Pomnikiem Odzyskania Niepodległości w centrum Wielgomłyn.
« powrót