dzisiaj jest: 12 grudnia 2018. imieniny: Joanna, Aleksander, Dagmara
wersja polska 
Aktualności
Uroczystość upamiętnienia górnika Andrzeja Pełki z Niedośpielina

     02 grudnia 2018r. odbyła się uroczystość upamiętniająca zamordowanego 16 grudnia 1981 roku górnika Kopalni „Wujek” Andrzeja Pełki mieszkańca Niedośpielina.
     Jak co roku uroczystości te zorganizował samorząd Gminy Wielgomłyny, wspólnie z Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność” z Radomska.

     Andrzej Pełka miał zaledwie 19 lat, gdy dosięgneły go strzały z broni maszynowej, użytej przez oddział ZOMO, pacyfikujący Kopalnię „Wujek”, która strajkowała od 13 grudnia 1981 roku w proteście przeciwko aresztowaniu w pierwszym dniu stanu wojennego przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Kopalni „Wujek” oraz niezałatwionych spraw pracowniczych i wprowadzonemu stanowi wojennemu. Był pierwszą i najmłodszą ofiarą wśród zamordowanych wtedy 9 górników tej kopalni.

    Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, którą na zaproszenie proboszcza parafii w Niedośpielinie Ks. Gabriela Orzeszynę koncelebrował wikariusz parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Kiełczygłowie - ksiądz Łukasz Mozler. W wygłoszonej homilii ks. Łukasz Mozler oddał hołd autorom przebudzenia i solidarnościowego zrywu. Jak zaznaczył, na Śląsku nie było zgody na deptanie podstawowych praw człowieka, w tym prawa do wolności, pracy i chleba. Wskazując na następstwa tej postawy - 9 zabitych, ponad 20 ciężko rannych, wielu aresztowanych i zwolnionych z pracy. Wspominał też zamordowanego Andrzeja Pełkę i jego kolegów, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny.
    Po mszy świętej wszyscy udali się pod pomnik upamiętniający Andrzeja Pełkę i pozostałych ośmiu górników, który 7 temu został wybudowany na placu kościelnym. Wśród delegacji zapalających znicze i składających wiązanki znaleźli się: Poseł na Sejm RP Anna Milczanowska, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Aneta Niedźwiecka, Starosta Powiatu Radomszczańskiego Beata Pokora, Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc, Górnicy z Kopalni „Wujek”, Przewodnicząca Rady Podregionu NSZZ „Solidarność” w Radomsku Anna Kaurzel wraz z przedstawicielami NSZZ „Solidarność” Podregion Radomsko oraz NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Łódzka, Wójt Gminy Wielgomłyny Bogumiła Dyktyńska, Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Rzeszot, Radny Gminy Wielgomłyny Paweł Kopera, delegacje szkół z terenu gminy oraz rodzina Andrzeja Pełki. W uroczystości brali udział radni VIII kadencji Rady Gminy Wielgomłyny, mieszkańcy gminy i przybyli goście.
     Zwieńczeniem niedzielnych uroczystości było upamiętnienie Górnika przy jego grobie na niedośpielińskim cmentarzu. Tu również złożono kwiaty i zapalono znicze oraz odmówiono modlitwę za duszę Andrzeja Pełki i jego rodzinę.


« powrót