dzisiaj jest: 12 grudnia 2018. imieniny: Joanna, Aleksander, Dagmara
wersja polska 
Sztandar


  Myśl posiadania Sztandaru Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej zrodziła się kilka lat temu.
  Inicjatorem ufundowania Sztandaru jest Wójt Gminy mgr Bogdan Witaszczyk i Komendant Gminny ZOSP Krzysztof Skraboń.
  W dniu 16 lutego 1994 roku podczas spotkania w Urzędzie Gminy kierowników instytucji i firm prywatnych z terenu gminy, Wójt Gminy i Komendant Gminny przedstawili propozycję ufundowania sztandaru przez społeczeństwo.
  Zaproszeni przedstawiciele inicjatywę przyjęli z zadowoleniem, jednocześnie zobowiązali się do pomocy finansowej. Inicjatywę tę poparli Prezesi i Naczelnicy OSP z terenu gminy.

  W dniu 17 maja 1994 roku ukonstytuował się Społeczny Komitet Fundacji sztandaru dla Zarządu Gminnego Związku Ochotnicych Straży Pożrynych Rzeczypospolitej Polskiej w Wielgomłynach w składzie:

  1) mgr Bogdan Witaszczyk - Wójt Gminy
  2) Krzysztof Skraboń - radny Rady Gminy
  3) Zygmunt Glenda - V-ce Prezes ZG.ZOSP w W-nach
  4) Bożena Nowak - Sekretarz Gminy
  5) Zofia Gaik - Sekretarz ZG.ZOSP w W-nach
  6) Władysław Zagórowicz - Prezes SKR w W-nach
  7) Bogdan Puto - Prezes GS"SCH" w W-nach
  8) Jan Wróblewski - prezes OSP w Wielgomłynach
  9) Leonard Sikora - właściciel cegielni w Kruszynie
10) Andrzej Nowak - sołtys sołectwa Zagórze
11) Stanisław Palmąka - sołtys sołectwa Krzętów
12) Marian Hasik - kierowca OSP w Krzętowie

  Jak stwierdzono w podjętej uchwale Sztandar ma być wyrazem społecznego uznania i podziękowania Zarządowi Gminnegu ZOSP RP w Wielgomłynach za osiągane wyniki i okazywane zaangażowanie w pracy społecznej na rzecz poprawy stanu zabezpieczenia mienia i życia ludzkiego przed pożarami.

  Uroczystość wręczenia i poświęcenia Sztandaru Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Wielgomłynach odbyła się w dniu 25 września 1994 roku w kościele parafialnym w Wielgomłynach. Sztandar poświęcił Ojciec Przeor Czesław Brud.