dzisiaj jest: 16 stycznia 2019. imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
wersja polska 
Informacje o Gminie

WIELGOMŁYNY - GMINA NAD PILICĄ

Gmina Wielgomłyny położona jest na południowo-wschodnim krańcu przedrozbiorowej Wielkopolski, na granicy z Małopolską. Po ostatnich zmianach terytorialnych należy do województwa łódzkiego, powiat radomszczański.

Znaczna część granic gminy ma naturalny charakter. Na wschodzie wyznacza ją rzeka Pilica, na południu - duże komleksy leśne, na północy przechodzi wierzchołkiem góry Chełmo (323 m n.p.m.). Z zachodu na wschód, przez obszar gminy przepływa rzeczka Biestrzykówka, nad którą usadowiły się liczne wsie. Pofałdowane tereny otaczające Wielgomłyny zalicza się do większej jednostki geograficznej, zwanej Wzgórzami Radomszczańskimi. 

Bogate zasoby surowców mineralnych - gliny, żwiru i piaskowca pozwoliły na rozwinięcie produkcji materiałów budowlanych.

Walory turystyczne i wypoczynkowe miejscowości w gminie Wielgomłyny przyciągają od lat wiernych sympatyków, którzy przyjeżdżają na wypoczynek w okolice Krzętowa, Rudki i Pratkowic. Mikroklimat sosnowych lasów i nadpilicznych łąk, wolny od przemysłowych zanieczyszczeń zapewnia świeże zdrowe powietrze.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej gminy!