Logo Gmina Wielgomłyny Wójt Gminy mgr Bogumiła Dyktyńska

News

News zdjęcie id 180

Gminno-Parafialne Dożynki w Wielgomłynach 25 sierpnia 2019 roku

30.08.2019

Dożynki to piękne rolnicze święto wpisane w tradycję naszego regionu, która jest wiecznie żywa i miejmy nadzieję, że długo jeszcze będzie pielęgnowana.

Zgodnie z miejscowym zwyczajem obchody Święta Plonów WIELGOMŁYNY 2019 rozpoczęła uroczysta Msza święta w intencji Rolników w Kościele pw. św. Stanisława BM w Wielgomłynach, podczas której o. proboszcz Dominik Słabik poświęcił chleb dożynkowy i piękne wieńce przygotowane przez poszczególne sołectwa.

Dalsza cześć uroczystości odbyła się na boisku sportowym w Wielgomłynach.
W barwnym korowodzie dożynkowym prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą przy OSP w Dobromierzu uczestniczyli starostowie dożynek, władze gminne, delegacje poszczególnych sołectw, zaproszeni goście oraz Mieszkańcy Gminy. Tam na wszystkich czekały przepyszne dania, przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, występy i wesoła zabawa. Tymczasem na scenie też się dużo działo. Wszystkich przywitała Wójt Gminy Bogumiła Dyktyńska, która po raz pierwszy była Gospodarzem gminnych dożynek. Podziękowała Rolnikom za ciężką pracę, bardzo owocną, pomimo tegorocznych upałów i za zebrane plony. Korzystając z okazji przekazała też podziękowania zaproszonym przedstawicielom władz krajowych i samorządowych za wsparcie finansowe, przekazywane Gminie Wielgomłyny. Pozwoli ono na budowę dróg gminnych, czy powstanie nowego boiska treningowego przy szkole w Wielgomłynach.

Starostowie tegorocznych dożynek: Iwona Młynek z Pratkowic i Piotr Mofina z Wielgomłyn, Wójt Bogumiła Dyktyńska oraz Przewodniczący Rady Gminy Marcin Wrona częstowali wszystkich chlebem z tegorocznych zbiorów. Dorodne bochenki chleba i wieńce dożynkowe otrzymali też na scenie zaproszeni goście. Wśród nich był były minister MON Antoni Macierewicz, poseł ziemi radomszczańskiej Anna Milczanowska, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa łódzkiego Aneta Niedźwiecka i radni powiatowi: Szymon Zyberyng, Michał Koski i Tomasz Kaczmarek.

W programie uroczystości nie zabrakło wystąpienia Gospodarzy Gminy, którzy podziękowali Rolnikom za ich trud włożony w pracę na roli.

Organizatorzy dożynek zadbali o ciekawy program artystyczny, w którym zaprezentowali się: Koło Gospodyń Wiejskich Szprychy z Niedośpielina i KGW z Pratkowic, Zespół Ludowy Krzętowianki oraz zespół ludowy „Z OKOLIC MŁYNA”. Główną atrakcją wielgomłyńskich dożynek był koncert zespołu DISCO POLO SHOW, a także koncert Andrea Lattari – Najpiękniejsze włoskie przeboje, które zgromadziły szeroką publiczność wspaniałymi występami.

Dodatkowymi atrakcjami były regionalne smakołyki przygotowane prze Koła Gospodyń Wiejskich z Pratkowic, Myśliwczowa, Niedośpielina, Karczowa, Rogów, Sokolej Góry, Trzebiec, Wielgomłyn i Zagórza oraz Stowarzyszeń: „Przyjaciele dla Krzętowa” i „Rudka nad Pilicą”. Wystawcy bardzo się napracowali i z dumą prezentowali efekty swojej pracy; piękne dekoracje i smaczne jedzenie. Przepiękne stoiska zostały wysoko ocenione przez komisję. Wszystkie przyciągały uwagę zwiedzających. Za najpiękniejsze stoisko uznano to przygotowane przez KGW z Rogów, drugie miejsce ex aequo KGW Niedospielin i Wielgomłyny, trzecie miejsce ex aequo KGW Mysliwczów i Karczów.

Jak co roku wszyscy zgromadzeni na wielgomłyńskich dożynkach mogli odwiedzić stoisko promocyjne Ośrodka Doradztwa Rolniczego i TUW-u, skorzystać ze stoisk gastronomicznych, wesołego miasteczka oraz innych atrakcji. A całość imprezy zakończyła dyskoteka z DJ.

Strażacy z OSP Wielgomłyny czuwali nad bezpieczeństwem ruchu na parkingach oraz zabezpieczali całą imprezę nieodpłatnie w ramach wolontariatu.

Mieszkańcy Gminy Wielgomłyny po raz kolejny udowodnili, że potrafią się wspaniale zorganizować, że są bardzo gościnni, potrafią również ciężko pracować, jak i radośnie się bawić.

Wójt Gminy serdecznie dziękuje wszystkim za prace przy organizacji Święta Plonów.

 

Wójt gminy zaprasza

Przyjęcia interesantów:

wtorek godz. 10.00 - 14.00

Urząd Gminy w Wielgomłynach

ul. Rynek 1
97-525 Wielgomłyny
tel.: 44 787-10-87
fax: 44 787-10-82
e-mail: urzad@wielgomlyny.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.