Logo Gmina Wielgomłyny Wójt Gminy mgr Bogumiła Dyktyńska

News

News zdjęcie id 207

101 lat temu Polska odzyskała niepodległość

11.11.2019

101 lat temu wraz z zakończeniem I wojny światowej odzyskaliśmy wolność i niepodległość. Po 123 latach zaborów Polska wraca na mapy Europy i Świata. Wielu pokoleniom Polaków nie było dane dożyć tego wspaniałego dnia 11 listopada 1918 roku, a marzenie o Niepodległej noszone przez Nich w sercach nie spełniło się. Wielkie Powstania Narodowe, więzienia polityczne, wreszcie Wielka Wojna, pochłonęły wiele istnień ludzkich. Losy Narodu Polskiego były tragiczne, także z tego powodu, że Polacy zmuszeni byli walczyć przeciwko sobie we wrogich armiach.

Tęsknota za Ojczyzną i niezłomna wiara w zwycięstwo przyniosły spełnienie marzeń i Polska odradza się ze zgliszczy.  

Dziś oddajemy cześć i składamy hołd wszystkim, którzy zginęli w walce o naszą wolność oraz przyczynili sie do odbudowy Państwa Polskiego na czele z Józefem Piłsudskim.

Święto Niepodległości to najważniejsze dla Polaków Święto Narodowe.
I my uczciliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji odbywają się piękne uroczystości patriotyczne z udziałem Mieszkańców Gminy Wielgomłyny, Władz Samorządowych, Dzieci, Młodzieży i Pracowników Instytucji z naszego terenu.

5 listopada w Karczowie Młodzież i Dzieci zaprezentowały pięknie montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem Malwiny Morawiak.


7 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wielgomłynach odbył się koncert patriotyczny pt. „Pieśni o tej, co nie zginęła… ” w wykonaniu Zespołu Ludowego „Z okolic Młyna”. Uroczystość przygotowana została przez Dyrektor Jadwigę Staszczyk.


8 listopada odbyły się uroczyste gminno-kościelne obchody Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się piękną częścią artystyczną w wykonaniu uczniów klasy piątej i siódmej przygotowanych przez Panią Katarzynę Bień i Panią Annę Nowak. Myślą przewodnią programu była Wolność. Następnie cała społeczność szkoły wraz z władzami Gminy w biało-czerwonym pochodzie przeszła do kościoła, gdzie odprawiona została  msza święta w  intencji Ojczyzny oraz Poległych i Pomordowanych w walce o Niepodległość. Proboszcz o. Dominik Słabik podkreślał rolę patriotyzmu, także w czasie pokoju. Uroczystość zakończyła się przy Pomniku Niepodległości w parku, gdzie wszyscy obecni  odśpiewali Hymn Polski. Delegacje władz samorządowych i szkoły w Wielgomłynach, złożyły kwiaty i zapaliły znicze we wszystkich miejscach upamiętniających bohaterów Poległych i Pomordowanych na Naszej Ziemi.

Wójt Gminy Bogumiła Dyktyńska skierowała podziękowania do wszystkich obecnych na uroczystości, a przede wszystkim do Ojca Proboszcza Dominika Słabika, do Chóru pod kierunkiem Pani Agnieszki Staniek, który uświetniał uroczystość, do Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wielgomłynach Pana Leszka Wróblewskiego, nauczycieli, uczniów, którzy prezentowali program artystyczny oraz pracowników Urzędu Gminy i Policji z Przedborza.

 

Wójt gminy zaprasza

Przyjęcia interesantów:

wtorek godz. 10.00 - 14.00

Urząd Gminy w Wielgomłynach

ul. Rynek 1
97-525 Wielgomłyny
tel.: 44 787-10-87
fax: 44 787-10-82
e-mail: urzad@wielgomlyny.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.