News

KURENDA DOTYCZĄCA ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH
14.07.2021
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielgomłynach informuje, że wnioski na nowy okres zasiłkowy na zasiłki rodzinne i dodatki można składać już od 1 sierpnia 2021 roku.
Od 1 lipca 2021 r. można również składać wnioski o w/w świadczenie droga elektroniczną (online) przez:
- stronę internetową Ministerstwa Rodziny : empatia.mrips.gov.pl
- bankowość elektroniczną,
- lub przez portal PUE ZUS (czyli przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych)
Przyjmowane będą tylko wnioski z wymaganą dokumentacją.
Po druki wniosków prosimy zgłaszać się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielgomłynach – Dział Świadczeń Rodzinnych w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00.
Jednocześnie informujemy, że nowy okres zasiłkowy rozpoczyna się od dnia 1 listopada 2021 roku i trwał będzie do 31 października 2022 roku.
Do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć:
- Dowód osobisty osoby ubiegającej się o zasiłek rodzinny (do wglądu).
- Orzeczenie o niepełnosprawności o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
- Zaświadczenie szkoły w przypadku, gdy dziecko uczy się w szkole ponadgimnazjalnej/ponadpodstawowej.
- Zaświadczenie z uczelni w przypadku, gdy członek rodziny studiuje.
- Umowy o pracę, które były wykonywane od 2020 r. od wszystkich pełnoletnich członków rodziny.
- Zaświadczenie z Urzędów Gmin, w których w 2020 r. było gospodarstwo rolne o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni albo nakaz płatniczy za 2020 rok oraz inne dokumenty dotyczące gospodarstwa rolnego np.: umowa dzierżawy;(lub oświadczenie).
- Przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu lub ugodą sądową do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny.
- Kopię odpisu wyroku sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub kopię odpisu protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, przekazy lub przelewy dokumentujące faktyczną wysokość otrzymanych alimentów w 2020 r, w przypadku uzyskania alimentów niższych niż zasądzone w wyroku lub ugodzie sądowej, oraz zaświadczenie komornika o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów.
- Dokument określający datę utraty dochodu oraz miesięczną wysokość utraconego dochodu:
a) świadectwo pracy,
b) PIT-11. - Zaświadczenie o dochodzie z miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia pracy przez członka rodziny w roku 2021 r. zawierające kwotę przychodu (wynagrodzenia brutto) podlegającego opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26-07-1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszonego o:
- koszty uzyskania przychodu,
- należny podatek dochodowy od osób fizycznych,
- składki na ubezpieczenie społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu,
- składki na ubezpieczenie zdrowotne. - Kopię odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację albo kopię aktu zgonu współmałżonka lub rodzica dziecka, w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko/ci.
- Numer konta, na który mają być przekazywane świadczenia rodzinne.
- Decyzja lub odcinki z wypłaty zasiłku chorobowego z KRUS za 2020 r.
- Decyzja o uzyskaniu zasiłku macierzyńskiego z KRUS za 2020 r. lub 2021 r.
- Zaświadczenie lekarskie o pozostawaniu pod opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży
- Inne dokumenty tj:
a) decyzja o uzyskaniu prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych lub stypendium dla bezrobotnych,
b) decyzja o uzyskaniu zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej,
c) decyzja o rozpoczęciu pozarolniczej działalności gospodarczej,
d) decyzja o zakończeniu pozarolniczej działalności gospodarczej,
e) zaświadczenie z ZUS o otrzymaniu zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. - W przypadku uczniów odbywających płatne praktyki i rozliczających się z nich w 2020 r. umowa o te praktyki.
- Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodzie za 2020 r. z działalności gospodarczej, podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa.
- Adres poczty elektronicznej (e-mail) obowiązkowo przy złożeniu wniosku online.